2019 WNC FOOTBALL
 
     
GOBIGGREEN.NET TOP 20    MAXPREPS.COM TOP 20
October 19, 2019   October 20, 2019
1  Kings Mountain  8-1
2  Shelby  7-1
3  Burns  6-2
4  Crest    7-2
5  AC Reynolds  6-2
6  Watauga    8-1
7  Hunter Huss     5-2
8  North Lincoln   7-1
9  West Henderson  8-0
10  Murphy    7-1
11  Swain   7-1
12  Robbinsville  8-0
13  Mitchell  7-1
14  Smoky Mountain  6-2
15  Pisgah   5-2
16  Mountain Heritage   6-1
17  Brevard   7-1
18  Freedom    5-3
19  Hibriten     7-1
20  Forestview 5-3
 
1  Kings Mountain 8-1 44.4
2  Shelby 7-1 43.6
3  Burns 6-2 34.0
4  Watauga 8-1 32.1
5  Hunter Huss  5-2 31.6
6  Crest 7-2 29.1
7  North Lincoln 7-1 26.6
8  AC Reynolds  6-2 24.8
9  Robbinsville 8-0 24.6
10  Hibriten  7-1 22.3
11  Mountain Heritage 6-1 21.7
12  Alexander Central 5-3 21.1
13  Murphy 7-1 21.0
14  Forestview 5-3 20.2
15  Freedom 6-3 18.2
16  West Henderson 8-0 18.0
16  Swain 7-1 18.0
18  Smoky Mountain 6-2 16.9
19  Mitchell 7-1 16.7
20  Newton-Conover 6-2 16.0
     
 

WEEK 10 - FRIDAY, OCTOBER 25  , 2019
 AC Reynolds 0    Enka 0    North Henderson 0
 North Buncombe  0    Erwin 0    TC Roberson 0
 Tuscola 0    Smoky Mountain 0    East Henderson  0
 West Henderson 0    Brevard 0    Franklin 0
 Pisgah 0    Polk County 0    Madison 0
 Hendersonville 0    Avery 0    Mitchell  0
 Owen  0    Copper Basin, Tn. 0    Cherokee 0
 Mountain Heritage 0    Andrews 0    Hayesville  0
 Rosman 0    Swain  0    St. Stephens 0
 Murphy 0    Robbinsville 0    Alexander Central 0
 Hickory 0    McDowell 0    Ashbrook 0
 South Caldwell 0    Watauga 0    Stuart Cramer 0
 Crest 0    Hunter Huss 0    Burns 0
 North Gaston 0    Forestview 0    East Gaston 0
 Chase 0    South Point 0    West Iredell 0
 East Rutherford 0    RS Central 0    Bunker Hill 0
 East Burke 0    West Caldwell 0    West Lincoln 0
 Hibriten 0    Patton 0    Bandys 0
 East Lincoln 0    Lake Norman Charter 0    North Lincoln 0
 Maiden 0    Lincolnton 0    Newton-Conover 0
 Wilkes Central 0    East Wilkes 0    West Wilkes 0
 Alleghany 0    Ashe County 0    Elkin 0
 North Wilkes 0    Thomas Jefferson 0    Christ the King  0
 Starmount 0    Bessemer City 0    Highland Tech 0
 CS of Davidson 0    Pine Lake Prep 0      
 Union Academy 0    Mountain Island 0      

 
WESTERN MOUNTAIN ATHLETIC 3A
Western Mountain Athletic
 West Henderson Falcons 5-0    8-0 
 AC Reynolds Rockets 5-0    6-2 
 North Buncombe Black Hawks 4-2    7-2 
 TC Roberson Rams 3-2    3-5 
 Tuscola Mountaineers 3-2    3-5 
 Erwin Warriors 2-3    2-6 
 Asheville Cougars 2-4    3-6 
 North Henderson Knights 0-5    0-8 
 Enka Jets 0-6    1-8 
 
NORTHWESTERN 4A-3A
Northwestern
3A  Watauga Pioneers  4-0    8-1 
3A  Freedom Patriots  3-1    6-3 
3A  Hickory Tornados  2-1    2-6 
3A  Alexander Central Cougars  1-2    5-3 
4A  South Caldwell Spartans  1-2    4-4 
3A  St. Stephens Indians  1-2    4-4 
4A  McDowell Titans  0-4    1-7 
 
MOUNTAIN SIX 2A
Mountain Six
 Brevard Blue Devils 2-0    7-1 
 Smoky Mountain Mustangs 2-0    6-2 
 Pisgah Black Bears 1-1    5-2 
 Hendersonville Bearcats 1-1    4-4 
 East Henderson Eagles 0-2    1-7 
 Franklin Panthers 0-2    0-8 
 
WESTERN HIGHLANDS 2A-1A
Western Highlands
2A  Mountain Heritage Cougars  2-0    6-1 
1A  Mitchell Mountaineers 1-1    7-1 
1A  Polk County Wolverines 1-1    7-1 
1A  Avery Vikings 1-1    5-3 
2A  Owen Warhorses 1-1    4-3 
2A  Madison Patriots 0-2    0-8
 
SMOKY MOUNTAIN 1A
Smoky Mountain
 Robbinsville Black Knights 3-0    8-0 
 Murphy Bulldogs 3-0    7-1 
 Swain Maroon Devils 3-1    7-1 
 Hayesville Yellow Jackets 1-2    5-3 
 Andrews Wildcats 1-3    3-5 
 Cherokee Braves 1-3    2-7 
 Rosman Tigers 0-3    1-7 
 
 
BIG SOUTH 3A
Big South
 Crest Chargers 4-0    7-2 
 Kings Mountain Mountaineers 3-1    8-1 
 Hunter Huss Huskies 2-1    5-2 
 Forestview Jaguars 2-1    5-3 
 Stuart Cramer Storm 1-2    3-5 
 Ashbrook Green Wave 0-3    0-7 
 North Gaston Wildcats 0-4    1-7 
 
SOUTHWESTERN 2A
Southwestern
 Shelby Golden Lions 4-0    7-1 
 Burns Bulldogs 3-1    6-2 
 RS Central Hilltoppers 2-1    5-3 
 South Point Red Raiders 2-1    4-4 
 Chase Trojans 1-2    6-2 
 East Rutherford Cavaliers 0-3    0-8 
 East Gaston Warriors 0-4    0-8 
 
NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A
Northwestern Foothills
 Hibriten Panthers 4-0    7-1 
 West Iredell Warriors 3-1    5-3 
 Bunker Hill Bears 3-1    4-4 
 Draughn Wildcats 3-2    5-4 
 East Burke Cavaliers 1-3    2-6 
 Patton Panthers 1-3    2-6 
 West Caldwell Warriors 1-3    1-7 
 Fred T. Foard Tigers 1-4    1-8 
 
SOUTH FORK 2A
South Fork
 North Lincoln Knights 4-0    7-1 
 Newton-Conover Red Devils 4-0    6-2 
 East Lincoln Mustangs 3-1    7-1 
 West Lincoln Rebels 2-2    6-2 
 Maiden Blue Devils 2-2    5-3 
 Bandys Trojans 1-3    4-4 
 Lincolnton Wolves 0-4    2-6 
 Lake Norman Charter Knights 0-4    1-7 
 
MOUNTAIN VALLEY 2A-1A
Mountain Valley
2A  Ashe County Huskies 4-0    5-3 
1A  Elkin Buckin' Elks 3-1    6-2 
1A  Starmount Rams 2-2    5-3 
2A  Wilkes Central Eagles 2-2    4-4 
1A  Alleghany Trojans 2-2    3-5 
1A  East Wilkes Cardinals 2-2    3-5
2A  North Wilkes Vikings 1-3    4-4 
2A  West Wilkes Black Hawks 0-4    1-7 
 
SOUTHERN PIEDMONT 1A
Southern Piedmont
 Thomas Jefferson Gryphons 5-0    8-0 
 Bessemer City Yellow Jackets 5-0    5-3 
 Mountain Island Raptors 4-1    6-2 
 Union Academy Cardinals 3-2    4-3
 CS of Davidson Spartans 3-3    4-4 
 Pine Lake Prep Pride 2-3    4-4 
 Cherryville Ironmen 2-4    2-7 
 Highland Tech Rams 0-5    1-7 
 Christ The King Crusaders 0-6    0-8