2018 WNC FOOTBALL
 
     
GOBIGGREEN.NET TOP 20    MAXPREPS.COM TOP 20
October 20, 2018   October 20, 2018
1  Hibriten  9-0
2  Hunter Huss    9-0
3  AC Reynolds  8-1
4  Watauga   9-0
5  Crest    7-2
6  South Point    7-2
7  Shelby  6-3
8  Kings Mountain    7-2
9  Freedom  8-1
10  Erwin   7-1
11  Mountain Heritage   7-1
12  Mitchell   7-2
13  East Rutherford   8-1
14  Pisgah   8-1
15  Alexander Central 7-2
16  Stuart Cramer   6-3
17  Murphy    7-1
18  Brevard   7-2
19  Franklin   6-3
20  Asheville   5-4
 
1  Hunter Huss  9-0 41.5
2  Watauga 9-0 34.4
3  Hibriten  9-0 33.0
4  Crest 7-2 32.4
5  Freedom 8-1 32.0
6  AC Reynolds  8-1 31.9
7  Kings Mountain 7-2 27.8
8  South Point  7-2 25.7
9  Erwin 7-1 23.3
10  Pisgah 8-1 20.7
11  Mountain Heritage 7-1 20.0
12  Alexander Central 7-2 19.6
13  East Rutherford 8-1 18.8
14  Shelby 6-3 18.2
15  Bandys 8-1 16.7
16  Hickory 5-4 15.3
17  Asheville 5-4 14.7
18  Mitchell 7-2 14.3
19  Brevard 7-2 14.1
20  Stuart Cramer 6-3 13.8
     
 

WEEK 10 - OCTOBER 19, 2018
 North Buncombe 14    Erwin  49    TC Roberson 55
 AC Reynolds 45    Enka  7    North Henderson 21
 West Henderson  27    Brevard  14    Franklin 43
 Tuscola 28    Smoky Mountain 28    East Henderson 14
 Hendersonville 17    Avery 0    Madison  0
 Pisgah 52    Owen 48    Mountain Heritage 55
 Polk County 13    Hayesville 14    Cherokee 19
 Mitchell 62    Andrews 34    Robbinsville 41
 Swain 7    Alexander Central 28    West Caldwell 0
 Murphy 49    St. Stephens 13    Freedom 54
 South Caldwell 54    Watauga 50    Stuart Cramer 21
 Hickory 55    McDowell 7    Ashbrook 2
 Kings Mountain 63    North Gaston 0    Forestview 10
 Burns 21    Crest 49    Hunter Huss 49
 East Rutherford 53    East Gaston 7    RS Central 6
 Chase 13    Shelby 49    South Point 49
 Bunker Hill 0    Fred T. Foard 54    Hibriten 63
 West Iredell 30    Draughn 7    East Burke 6
 Bandys 36    Maiden 13    Lincolnton 27
 West Lincoln 22    East Lincoln 10    Lake Norman Charter 0
 Newton-Conover 19    Alleghany 9    Ashe County 54
 North Lincoln 47    Wilkes Central 23    East Wilkes 26
 Elkin 14    Starmount 49    Bessemer City 20
 West Wilkes 6    North Wilkes 35    Thomas Jefferson 52
 Cherryville 40    Union Academy 21    Mountain Island 47
 Highland Tech 18    CS of Davidson 28    Pine Lake Prep 0

 
WESTERN MOUNTAIN ATHLETIC 3A
Western Mountain Athletic
 AC Reynolds Rockets 6-0    8-1 
 Erwin Warriors 5-1    7-1 
 Asheville Cougars 4-2    5-4 
 Tuscola Mountaineers 4-2    6-3 
 North Buncombe Black Hawks 4-3    6-4 
 TC Roberson Rams 3-3    3-6 
 West Henderson Falcons 2-4    4-5 
 North Henderson Knights 0-6    0-9 
 Enka Jets 0-7    0-10 
 
NORTHWESTERN 4A-3A
Northwestern
3A  Watauga Pioneers  5-0    9-0 
3A  Freedom Patriots  5-0    8-1 
3A  Alexander Central Cougars  3-2    7-2 
3A  Hickory Tornados  3-2    5-4 
3A  St. Stephens Indians  2-3    3-6 
4A  McDowell Titans  1-4    3-6 
4A  South Caldwell Spartans  1-4    2-7 
3A  West Caldwell Warriors  0-5    0-9 
 
MOUNTAIN SIX 2A
Mountain Six
 Pisgah Black Bears 3-0    8-1 
 Brevard Blue Devils 2-1    7-2 
 Franklin Panthers 2-1    6-3 
 Hendersonville Bearcats 1-2    5-4 
 Smoky Mountain Mustangs 1-2    6-3 
 East Henderson Eagles 0-3    5-4 
 
WESTERN HIGHLANDS 2A-1A
Western Highlands
2A  Mountain Heritage Cougars  3-0    7-1 
1A  Mitchell Mountaineers 2-1    7-2 
2A  Owen Warhorses 2-1    3-5 
1A  Avery Vikings 1-2    2-7 
1A  Polk County Wolverines 1-2    2-7 
2A  Madison Patriots 0-3    1-8 
 
SMOKY MOUNTAIN 1A
Smoky Mountain
 Murphy Bulldogs 4-0    7-1 
 Swain Maroon Devils 4-1    5-4 
 Robbinsville Black Knights 3-1    7-2 
 Cherokee Braves 2-2    5-4 
 Rosman Tigers 1-3    2-7 
 Andrews Wildcats 1-4    3-7 
 Hayesville Yellow Jackets 0-4    1-7 
 
 
BIG SOUTH 3A
Big South
 Hunter Huss Huskies 5-0    9-0 
 Crest Chargers 4-1    7-2 
 Kings Mountain Mountaineers 4-1    7-2 
 Stuart Cramer Storm 3-2    6-3 
 Ashbrook Green Wave 2-3    4-5 
 Burns Bulldogs 1-4    3-6 
 Forestview Jaguars 1-4    3-6 
 North Gaston Wildcats 0-5    2-7 
 
SOUTHWESTERN 2A
Southwestern
 South Point Red Raiders 3-0    7-2 
 Shelby Golden Lions 3-0    6-3 
 East Rutherford Cavaliers 2-1    8-1 
 Chase Trojans 1-2    3-6 
 RS Central Hilltoppers 0-3    1-8 
 East Gaston Warriors 0-3    0-9 
 
NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A
Northwestern Foothills
 Hibriten Panthers 4-0    9-0 
 Patton Panthers 3-1    5-4 
 West Iredell Warriors 3-1    5-4 
 Fred T. Foard Tigers 3-1    4-5 
 Bunker Hill Bears 2-3    2-8 
 East Burke Cavaliers 0-4    1-8 
 Draughn Wildcats 0-5    0-10 
 
SOUTH FORK 2A
South Fork
 Bandys Trojans 5-0    8-1 
 North Lincoln Knights 5-0    7-2 
 West Lincoln Rebels 3-2    7-2 
 Maiden Blue Devils 2-3    6-3 
 East Lincoln Mustangs 2-3    4-5 
 Newton-Conover Red Devils 2-3    4-5 
 Lincolnton Wolves 1-4    2-7 
 Lake Norman Charter Knights 0-5    2-7 
 
MOUNTAIN VALLEY 2A-1A
Mountain Valley
2A  Ashe County Huskies 5-0    7-2 
1A  Starmount Rams 4-1    4-5 
1A  East Wilkes Cardinals 3-2    6-3
2A  Wilkes Central Eagles 3-2    4-5 
1A  Elkin Buckin' Elks 2-2    5-3 
1A  Alleghany Trojans 2-3    4-5 
2A  North Wilkes Vikings 0-4    4-4 
2A  West Wilkes Black Hawks 0-5    3-6 
 
SOUTHERN PIEDMONT 1A
Southern Piedmont
 Thomas Jefferson Gryphons 5-0    9-0 
 Bessemer City Yellow Jackets 4-1    5-4 
 Mountain Island Raptors 4-1    7-2 
 CS of Davidson Spartans 3-2    5-4 
 Cherryville Ironmen 2-3    5-4 
 Pine Lake Prep Pride 1-4    4-5 
 Union Academy Cardinals 1-4    3-6 
 Highland Tech Rams 0-5    3-5