2017 WNC FOOTBALL
 
     
GOBIGGREEN.NET TOP 20    MAXPREPS.COM TOP 20
December 9, 2017   December 10, 2017
1  Hibriten 16-0
2  AC Reynolds 14-2
3  Shelby 12-3
4  South Point   12-1
5  Kings Mountain   12-2
6  Crest   8-5
7  Mountain Heritage 13-1
8  Watauga   10-3
9  Franklin 13-1
10  Hendersonville   10-4
11  Stuart Cramer   8-5
12  Alexander Central 10-2
13  Hunter Huss   8-5
14  Cherokee   14-1
15  Mitchell   12-2
16  Patton   9-4
17  Fred T. Foard  9-4
18  Maiden   11-1
19  Newton-Conover   9-3
20  Murphy   12-3
 
1  Hibriten  16-0 47.2
2  Shelby  12-3 38.5
3  AC Reynolds  14-2 35.1
4  South Point  12-1 34.7
5  Kings Mountain 12-2 32.9
6  Crest 8-5 26.9
7  Mountain Heritage  13-1 25.9
8  Franklin 13-1 24.7
9  Hunter Huss  8-5 19.6
10  Hendersonville 10-4 19.0
11  Watauga 10-3 18.5
12  Stuart Cramer 8-5 18.0
13  Cherokee 14-1 17.4
14  Alexander Central 10-2 15.0
15  Newton-Conover 9-3 14.9
16  Murphy 12-3 14.7
17  Mitchell 12-2 14.3
18  Patton 9-4 13.1
19  Pisgah 7-6 12.2
20  Maiden 11-1 10.8
     
 

PLAYOFFS WEEK 5 - DECEMBER 9, 2017
3AA   2AA   1A
 New Hanover 27    East Duplin 14    North Duplin 13
 AC Reynolds 17    Hibriten 16    Cherokee 21

 
WESTERN MOUNTAIN ATHLETIC 3A
Western Mountain Athletic
 AC Reynolds Rockets 8-0  14-2 
 Asheville Cougars 7-1    7-5 
 Erwin Warriors 6-2    6-5 
 Tuscola Mountaineers 5-3    7-5 
 West Henderson Falcons 4-4    6-5 
 TC Roberson Rams 3-5    3-8 
 Enka Jets 2-6    3-8 
 North Buncombe Black Hawks 1-7    1-10 
 North Henderson Knights 0-8    2-9 
 
NORTHWESTERN 4A-3A
Northwestern
3A  Alexander Central Cougars  6-1  10-2 
3A  Watauga Pioneers  5-2  10-3 
3A  Freedom Patriots  4-3    7-5 
3A  St. Stephens Indians  4-3    5-6 
3A  Hickory Tornados  4-3    6-6 
3A  West Caldwell Warriors  3-4    6-6 
4A  South Caldwell Spartans  1-6    1-11 
4A  McDowell Titans  1-6    2-9 
 
MOUNTAIN SIX 2A
Mountain Six
 Franklin Panthers 5-0  13-1 
 Hendersonville Bearcats 4-1  10-4 
 Pisgah Black Bears 2-3    7-6 
 Smoky Mountain Mustangs 2-3    5-7 
 Brevard Blue Devils 1-4    6-6 
 East Henderson Eagles 1-4    3-8 
 
WESTERN HIGHLANDS 2A-1A
Western Highlands
2A  Mountain Heritage Cougars  5-0  13-1 
1A  Mitchell Mountaineers 4-1  12-2 
1A  Polk County Wolverines 3-2    8-5 
2A  Madison Patriots 2-3    4-7 
2A  Owen Warhorses 1-4    1-9 
1A  Avery Vikings 0-5    2-9 
 
SMOKY MOUNTAIN 1A
Smoky Mountain
 Cherokee Braves 5-1  14-1 
 Swain Maroon Devils 5-1    8-5 
 Murphy Bulldogs 5-1  12-3 
 Robbinsville Black Knights 3-3    9-5 
 Hayesville Yellow Jackets 2-4    3-9 
 Rosman Tigers 1-5    2-10 
 Andrews Wildcats 0-6    1-10 
 
 
BIG SOUTH 3A
Big South
 Kings Mountain Mountaineers 7-0  12-2 
 Hunter Huss Huskies 5-2    8-5 
 Crest Chargers 5-2    8-5 
 Stuart Cramer Storm 4-3    8-5 
 Ashbrook Green Wave 3-4    4-8 
 Forestview Jaguars 3-4    4-8 
 Burns Bulldogs 1-6    2-9 
 North Gaston Wildcats 0-7    2-9 
 
SOUTHWESTERN 2A
Southwestern
 South Point Red Raiders 5-0  12-1 
 Shelby Golden Lions 4-1  12-3 
 East Rutherford Cavaliers 3-2    7-5 
 RS Central Hilltoppers 2-3    4-7 
 East Gaston Warriors 1-4    2-9 
 Chase Trojans 0-5    1-10 
 
NORTHWESTERN FOOTHILLS 2A
Northwestern Foothills
 Hibriten Panthers 6-0  16-0 
 Patton Panthers 5-1    9-4 
 Fred T. Foard Tigers 4-2    9-4 
 West Iredell Warriors 3-3    5-7 
 Draughn Wildcats 1-5    2-9 
 East Burke Cavaliers 1-5    2-9 
 Bunker Hill Bears 1-5    1-10 
 
SOUTH FORK 2A
South Fork
 Maiden Blue Devils 7-0  11-1 
 Newton-Conover Red Devils 6-1    9-3 
 East Lincoln Mustangs 5-2    6-6 
 Lincolnton Wolves 4-3    6-7 
 Bandys Trojans 3-4    5-7 
 West Lincoln Rebels 2-5    4-8 
 North Lincoln Knights 1-6    2-9 
 Lake Norman Charter Knights 0-7    3-8 
 
MOUNTAIN VALLEY 2A-1A
Mountain Valley
2A  Wilkes Central Eagles 7-0    9-3 
1A  East Wilkes Cardinals 5-2    9-3 
1A  Starmount Rams 5-2    6-6 
2A  North Wilkes Vikings 4-3    8-4 
2A  Ashe County Huskies 3-4    3-8 
1A  Elkin Buckin' Elks 3-4    6-7 
2A  West Wilkes Black Hawks 1-6    5-6 
1A  Alleghany Trojans 0-7    4-8 
 
SOUTHERN PIEDMONT 1A
Southern Piedmont
 Thomas Jefferson Gryphons 6-1  11-2 
 Bessemer City Yellow Jackets 6-1  11-2 
 Mountain Island Raptors 5-2    8-4 
 CS of Davidson Spartans 4-3    6-7 
 Union Academy Cardinals 4-3    8-5 
 Cherryville Ironmen 2-5    4-8 
 Pine Lake Prep Pride 1-6    3-8 
 Highland Tech Rams 0-7    2-9